počet produktů: 0
cena: 0,0 Kč
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
Jaká vína z Burgundska nejčastěji kupujete
Villages
22/80 (28%)
Premier Cru
23/80 (29%)
Grand Cru
35/80 (44%)
počítadlo přístupů
online: 1
dnes: 16
týden: 5292
celkem: 724731

nejprodávanější produkty
890,0 Kč

WINE SPECTATOR

Wine Spectator je americký časopis o životním stylu, který se zaměřuje na hodnocení vín, vinařskou kulturu. Ročně vydává 15 čísel časopisu s hodnocením vybraných vín. Každé číslo obsahuje 400 až 1000 recenzí vín a poznámek z degustací. Víno hodnotí na 100 bodové stupnici. Časopis byl založen v dubnu 1976 a řídí jej Thomas Matthews.

JAMES SUCKLING

James Suckling je americkýkritik vína a doutníky. Je bývalým vedoucím redaktorem pro Wine Spectator pro Evropu. Je mezinárodně považován za jednoho z nejvlivnějších světových kritiků vína. Jeho hodnocení jsou velice prestižní na celém světě. Vína hodnotí ve stobodové stupnici a zaměřuje se na světové top oblasti vín. 

ROBERT PARKER - WINE ADVOCATE

Je legendou mezi kritiky vína, který sestavil 100 bodovou stupnici. Původem advokát, který se ve svých 21 letech začal zajímat o víno a spolupracovat s odbornými časopisy až do doby, kdy se stal v hodnocení vín legendou. Jeho kritiky jsou akceptovány po celém světě. Hodnocení vychází jednou za dva měsíce a je publikováno obvykle hodnoceno koem  2 tisíc vín, tedy za rok hdnotí cca. 12 tisíc vín z celého světa se zaměřením na top světových oblastí Francie, USA. Španělska a Austrálie. Databáze obsahuje více jak 300 tisíc hodnocenívín, kde je víno bodově ohodnoseno, je uvedena cena vína a doporučené  období k degustaci. V databázi není žádné moravské nebo české víno.

DECANTER

Je tištěný a digitální časopis o víně je zaěřením na jeho hodncení. Vychází ve Velké Britanii od roku 1975. Decanter každoročn vyhlašuje nejlepší vína světa jako World Wine Awords. Každý měsíc je hodnoceno kolem 1000 vín. Do databáze je placený přístup na internetu. V tištěné podobě vychází v nákladu cca. 40 tisíc výtisků měsíčně. Hodnotí 100  bodovou stupnicí a zaměřuje se především na velká světová vína.

WINE ENTHUSIAST

Je americký časopis o víně,který vydává společnost Wine Enthusiast Companies z New Yorku. Byl založen v roce 1988 a nabízí komplexní informace o víně a destilátech, cestováním, informace pro sommeliery, párování vína a jídla atp..Vychází 14 ročně a má cca. 800 000 čtenářů po celém světě. Je zaměřen především na spotřebitele v USA, hodnotí především vína která přichízí na tento trh. 

GILBERT & GAILLARD

Skupinu založili v roce 1989 Philippe Gaillard a François Gilbert, kteří začali svou kariéru jako sérioví režiséři nakladatelství Presses de la Cité. V roce 1991 začali publikovat své vlastní průvodce a časopisy. Dnes jsou v čele multimediální skupiny věnované vínu, která má kanceláře ve 22 zemích. Skupina Gilbert & Gaillard je zcela nezávislá a zcela vlastněná svými zakladateli. Bodování skupiny je založeno na 100 bodové stupnici a zaměřuje se především na přední vinařské oblasti a producenty vína.

 

Pinot Noir

Burgundský Pinot Noir

Při pěstování je tato odrůda nevděčná, k lisování je problematická, vytváření vína z Pinot Noir vyžaduje mnoho jemnosti a zkušenosti. Porozumět tomuto vínu není vůbec snadné. Pinot Noir můžeme v Burgundsku vysledovat až do 4 století n.l.. Keře vinné révy raší časně na jaře. Aby se mohla vyvinout zralost a intenzita aroma, potřebuje odrůda dlouhé a vyrovnané vegetační období, ve kterém může uškodit jak vedro, tak vlhko. V Burgundsku je povoleno přibližně 50 vysoce selektovaných klonů. Vysazovány jsou však i tak  zvané sélection massale. Jsou to cíleně rozmnoženy keře vinné révy vinice, která se osvědčily svou kvalitní produkcí. Tato metoda je využívána především u těch nejznámějších apelací Burgundska. Přes všechnu složitost pěstování odrůdy Pinot Noir, přes všechna ta úskalí v průběhu zrání na vinici, následně nesnadné práci ve sklepě, získáváme víno mimořádně vysoké kvality, které se řadí ve světě k těm nejlepším a to nejejn v odrůdě Pinot Noir, která si podmanila celý svět.

​Domovem Pinot Noir je Burgundsko, kde zaujímá rozlohu cca. 10 700 hektarů. Další apelace ve Francii jsou v Champagne, kde je na rozloze cca. 11 500 hektarů a Loire, ke je na rozkoze cca. 1 500 hektarů. V celosvětovém měřítku rozloha vinic je cca. 86 700 hektarů. Tvar hrozna připomíná piniovou šišku. Zde je třeba hledat i název vína, které je potomkem divoké révy vinné.