počet produktů: 0
cena: 0,0 Kč
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
Jaká vína z Burgundska nejčastěji kupujete
Villages
22/80 (28%)
Premier Cru
23/80 (29%)
Grand Cru
35/80 (44%)
počítadlo přístupů
online: 1
dnes: 14
týden: 5290
celkem: 724729

nejprodávanější produkty
890,0 Kč

WINE SPECTATOR

Wine Spectator je americký časopis o životním stylu, který se zaměřuje na hodnocení vín, vinařskou kulturu. Ročně vydává 15 čísel časopisu s hodnocením vybraných vín. Každé číslo obsahuje 400 až 1000 recenzí vín a poznámek z degustací. Víno hodnotí na 100 bodové stupnici. Časopis byl založen v dubnu 1976 a řídí jej Thomas Matthews.

JAMES SUCKLING

James Suckling je americkýkritik vína a doutníky. Je bývalým vedoucím redaktorem pro Wine Spectator pro Evropu. Je mezinárodně považován za jednoho z nejvlivnějších světových kritiků vína. Jeho hodnocení jsou velice prestižní na celém světě. Vína hodnotí ve stobodové stupnici a zaměřuje se na světové top oblasti vín. 

ROBERT PARKER - WINE ADVOCATE

Je legendou mezi kritiky vína, který sestavil 100 bodovou stupnici. Původem advokát, který se ve svých 21 letech začal zajímat o víno a spolupracovat s odbornými časopisy až do doby, kdy se stal v hodnocení vín legendou. Jeho kritiky jsou akceptovány po celém světě. Hodnocení vychází jednou za dva měsíce a je publikováno obvykle hodnoceno koem  2 tisíc vín, tedy za rok hdnotí cca. 12 tisíc vín z celého světa se zaměřením na top světových oblastí Francie, USA. Španělska a Austrálie. Databáze obsahuje více jak 300 tisíc hodnocenívín, kde je víno bodově ohodnoseno, je uvedena cena vína a doporučené  období k degustaci. V databázi není žádné moravské nebo české víno.

DECANTER

Je tištěný a digitální časopis o víně je zaěřením na jeho hodncení. Vychází ve Velké Britanii od roku 1975. Decanter každoročn vyhlašuje nejlepší vína světa jako World Wine Awords. Každý měsíc je hodnoceno kolem 1000 vín. Do databáze je placený přístup na internetu. V tištěné podobě vychází v nákladu cca. 40 tisíc výtisků měsíčně. Hodnotí 100  bodovou stupnicí a zaměřuje se především na velká světová vína.

WINE ENTHUSIAST

Je americký časopis o víně,který vydává společnost Wine Enthusiast Companies z New Yorku. Byl založen v roce 1988 a nabízí komplexní informace o víně a destilátech, cestováním, informace pro sommeliery, párování vína a jídla atp..Vychází 14 ročně a má cca. 800 000 čtenářů po celém světě. Je zaměřen především na spotřebitele v USA, hodnotí především vína která přichízí na tento trh. 

GILBERT & GAILLARD

Skupinu založili v roce 1989 Philippe Gaillard a François Gilbert, kteří začali svou kariéru jako sérioví režiséři nakladatelství Presses de la Cité. V roce 1991 začali publikovat své vlastní průvodce a časopisy. Dnes jsou v čele multimediální skupiny věnované vínu, která má kanceláře ve 22 zemích. Skupina Gilbert & Gaillard je zcela nezávislá a zcela vlastněná svými zakladateli. Bodování skupiny je založeno na 100 bodové stupnici a zaměřuje se především na přední vinařské oblasti a producenty vína.

 

Toskánské novinky

BOLGHERI

V roce 1968 přišla na trh první Sassicaia, pojmenovaná po kamenité půdě (Sassi = kameny). Cabernet Sauvignon s malým podílem Cabernet Franc způsobil v Itálii senzaci a brzy získal mezinárodní ocenění. Nejpozději s ročníkem 1985 se Sassicaia stala kultem. Enologická legenda Giacomo Tachis, který již prolomil všechny hranice Chianti Classico pro rodinu Antinori s Tignanello a který nyní také radil Marchese Incisa della Rochetta, byl částečně vinen za úspěch.

 

Zrodili se Supertuscans.

Protože samozřejmě to skončilo s mírem na tomto malém místě. Poté, co zde Lodovico Antinori, mladší bratr rodinného bosse Piera, založil v roce 1981 Tenuta dell'Ornellaia, všichni známí producenti vína v Itálii zde chtěli vinici. V mžiku bagry vykopaly celé kopce a ceny pozemků explodovaly. Ale - tato vína nezapadala do žádných pravidel DOC. Takže byly označeny jako Vino da Tavola - stolní víno. Anglicky mluvící kritik vína z něj udělal "supertuscans". Mezinárodní úspěch byl obrovský. To potěšilo italského ministra zemědělství Goria, ale skutečnost, že Vino da Tavola byla napsána na nejlepších italských vínech, mu nenechala klid. To vedlo ke vzniku kategorie IGT (Indicazione Geografica Tipica), která umožnila uvádět na trh tato vína s kontrolovaným původem.

V roce 1994 byl Bolgheri povýšen na DOC a Tenuta San Guido, jak se vinařství ve skutečnosti nazývá, bylo prvním - a stále jediným vinařstvím - které v roce 2013 obdrželo vlastní DOC Bolgheri-Sassicaia. Mezitím existuje mnoho grandiózních vín od různých výrobců. Argentiera, Ca' Marcanda (Angelo Gaja), Grattamacco, Guado al Tasso (Antinori), Kappa, Le Macchiole, Michele Satta, Poggio al Tesoro nebo Tenuta di Biserno jsou jen několik znějících jmen kromě špičkových psů Sassicaia a Ornellaia, posledně jmenované panství patří Frescobaldimu od roku 2005.

 

Toskánsko je jednou z nejvýznamějších vinařských a kulturních oblastí Itálie. Skladba toskánských vín je velice pestrá, od běžných stolních vín až po špičková vína známá po celém světě. Světovým pojmen jsou především červená vína z Montalcina, Montepulciana, oblasti Greve, Bolgheri. Každý jistě zná ta nejznámější vína Brunello di Montalcino, Nobile di Montepulciano, Chianti, Sassicaia a další, která získávájí světový ohlas na těch nejprestižnějších soutěžích. Vzhledem k rozsáhlosti oblasti Toskánska jsem se zaměřil na oblast Montalcina a její nejslavnější vína Brunello di Montalcino, které představuje špiču světových vín již po mnoho let.