počet produktů: 0
cena: 0,0 Kč
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
Jaká vína z Burgundska nejčastěji kupujete
Villages
22/80 (28%)
Premier Cru
23/80 (29%)
Grand Cru
35/80 (44%)
počítadlo přístupů
online: 1
dnes: 78
týden: 1986
celkem: 735791

nejprodávanější produkty
890,0 Kč

WINE SPECTATOR

Wine Spectator je americký časopis o životním stylu, který se zaměřuje na hodnocení vín, vinařskou kulturu. Ročně vydává 15 čísel časopisu s hodnocením vybraných vín. Každé číslo obsahuje 400 až 1000 recenzí vín a poznámek z degustací. Víno hodnotí na 100 bodové stupnici. Časopis byl založen v dubnu 1976 a řídí jej Thomas Matthews.

JAMES SUCKLING

James Suckling je americkýkritik vína a doutníky. Je bývalým vedoucím redaktorem pro Wine Spectator pro Evropu. Je mezinárodně považován za jednoho z nejvlivnějších světových kritiků vína. Jeho hodnocení jsou velice prestižní na celém světě. Vína hodnotí ve stobodové stupnici a zaměřuje se na světové top oblasti vín. 

ROBERT PARKER - WINE ADVOCATE

Je legendou mezi kritiky vína, který sestavil 100 bodovou stupnici. Původem advokát, který se ve svých 21 letech začal zajímat o víno a spolupracovat s odbornými časopisy až do doby, kdy se stal v hodnocení vín legendou. Jeho kritiky jsou akceptovány po celém světě. Hodnocení vychází jednou za dva měsíce a je publikováno obvykle hodnoceno koem  2 tisíc vín, tedy za rok hdnotí cca. 12 tisíc vín z celého světa se zaměřením na top světových oblastí Francie, USA. Španělska a Austrálie. Databáze obsahuje více jak 300 tisíc hodnocenívín, kde je víno bodově ohodnoseno, je uvedena cena vína a doporučené  období k degustaci. V databázi není žádné moravské nebo české víno.

DECANTER

Je tištěný a digitální časopis o víně je zaěřením na jeho hodncení. Vychází ve Velké Britanii od roku 1975. Decanter každoročn vyhlašuje nejlepší vína světa jako World Wine Awords. Každý měsíc je hodnoceno kolem 1000 vín. Do databáze je placený přístup na internetu. V tištěné podobě vychází v nákladu cca. 40 tisíc výtisků měsíčně. Hodnotí 100  bodovou stupnicí a zaměřuje se především na velká světová vína.

WINE ENTHUSIAST

Je americký časopis o víně,který vydává společnost Wine Enthusiast Companies z New Yorku. Byl založen v roce 1988 a nabízí komplexní informace o víně a destilátech, cestováním, informace pro sommeliery, párování vína a jídla atp..Vychází 14 ročně a má cca. 800 000 čtenářů po celém světě. Je zaměřen především na spotřebitele v USA, hodnotí především vína která přichízí na tento trh. 

GILBERT & GAILLARD

Skupinu založili v roce 1989 Philippe Gaillard a François Gilbert, kteří začali svou kariéru jako sérioví režiséři nakladatelství Presses de la Cité. V roce 1991 začali publikovat své vlastní průvodce a časopisy. Dnes jsou v čele multimediální skupiny věnované vínu, která má kanceláře ve 22 zemích. Skupina Gilbert & Gaillard je zcela nezávislá a zcela vlastněná svými zakladateli. Bodování skupiny je založeno na 100 bodové stupnici a zaměřuje se především na přední vinařské oblasti a producenty vína.

 

Toskánsko

TOSKÁNSKO

​Toskánsko se kládá celkem z deseti provincií (Arezzo, Firenze, Grosseto, Livorno, Lucca, Massa Carrara, Pisa, Piastoia, Prato a Siena). Každá z těchto provincií je charakterizována svým historickým významem pro Itálii a také svým podílem na věhlasnosti italských vín. Toskánsko má celkem jedenást zón pro vína s označením DOCG (Denominazione di Origine Controlata e Garantita), ktré představují ta nejkvalitnější vína regionu.

BRUNELLO DI MONTALCINO

​Slavné víno vyrobené z hroznů odrůdy Sangiovese Grosso, které se pěstuje v okolí Montalcina jižně od Sieny. Tato odrůda vznikla selekcí klonů Sangiovese. Brunello di Montalcino se produkuje ve více jak 260 místních vinařstvích a jeho poptávka zcela převyšuje nabídku. Nezpochybnitelný význam pro vznik této odrůdy má Clemente Santi a jeho následníci v rodinné vinařské usedlosti Tenuta Il Greppo. Jedná se většinou o komplexní víno, středně plné až plné s ovocným charakterem a nádechem koření, vyrovnanou a elegatní tříslovinou.

BOLGHERI

​Poměrně nová vinařská oblast Toskánska, kde v současné době probíhá výsadba vinic, které jsou tipické pro oblast Bordeaux. Jedná se především o Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc , Syrah a další. Z těchto odrůd pak pocházejí hvězdná vína Bolgheri - Sassicaia, Tignanello, Camartina, Vigorello, Solaia, Ornellaia - Supertoscana. Ve většíě případů se jedná o cuvée. Mezi přední producenty patří Tenuta San Guido a její slavná Sassicaia (85% Cabernet Sauvignon a 15% Cabertnet Franc). Vynikající je ale i druhé víno Guidalberto (40% Cabertnet Sauvignon, 40% Merlot a 20% Sangiovese - produkce  150.000 lahví) a třetí víno Le Difese (70% Cabernet Sauvignon a 30% Sangiovese - produkce 120.000 lahví). Dalším klenotem jsou vína Tenuta dell Ornellaia a jejich perla Ornellaia a Masseto.(Cabernet Sauvignon 55%, Merlot 27%, Cabernet Franc 14% a Petit Verdot 4%). Patří mezi špičku supertoskánských vín. Ale i druhé víno Le Serre Nuove je vynikající a cenově dostupné. Tenuta Tignanello Antinori je vinařství s vlajkovým vínem Salaia a Tignanello. Vína Antinori představují širokou škálu odrůd vín, která patří mezi špičku Toskánska. 

Toskánské odrůdy vína:

SANGIOVESE

​Základní Toskánskou odrůdou proslavenu po celém světě je Sangiovese, kterou můžeme znát i pod názvem Morellino, Prugnolo Gentile, Sangiovese Grosso nebo Sangioveto. V Itálii se pěstuje na celkové ploše cca. 71.560 hektarů, z toho v Toskánsku téměř na 38.000 hektarech. Podle legendy název vytvořili mniši ze Santarcangelo di Romagna a název lze přeložit jako Jupiterova krev. Sangiovese je potomek odrůd Ciliegiolo a Calabrese Montenuovo. Vína z odrůdy Sangiovese nebo cuvée této odrůdy, představují ta nejlepší toskánská vína, kde vládne Brunello di Montalcino, Chianti Clasico.

MERLOT, CABERNET FRANC, CABERNET SAUVIGNON, PETIT VERDOT

Tyto "francouzské" odrůdy vína zaujímají stále větší výměry v Toskánsku. V některých oblastech, jako je Golgheri přímo dominují. Sklízejí velký úspěch po celém světě a při ratingu dosahují hodnocení přesahující 90 bodů a jsou vína, která stále okupují hranici 98 až 100 bodů. Jedná se o mimořádná vína, která ve srovnání se svoji domovinou v Bordeaux o nic nezaostávají, by ,mnohdy tato vína předčí. Mnohdy se jedná o malé výměry vinic, které jsou pečlivě obdělávány a vínu je věnována veškerá péče. Tím je diosahovano vyskoké kvality. Nezanedbatelný podíl na kvalitě vína má i podnebí a hlavně půda v regionu. Každý vinař dává vínu svůj vlastní rukopis ve sklepě a každý milovník vína si určitě najde to svoje. Velice zajímavé jsou melé série vín ale kdo chce, může si za astronomické ceny koupit i ikonická vína. Ta ovšem pouze v řádu kusů. Pro velký zájem z celého světa je prodej omezen.