počet produktů: 0
cena: 0,0 Kč
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
Jaká vína z Burgundska nejčastěji kupujete
Villages
22/80 (28%)
Premier Cru
23/80 (29%)
Grand Cru
35/80 (44%)
počítadlo přístupů
online: 1
dnes: 14
týden: 5290
celkem: 724729

nejprodávanější produkty
890,0 Kč

WINE SPECTATOR

Wine Spectator je americký časopis o životním stylu, který se zaměřuje na hodnocení vín, vinařskou kulturu. Ročně vydává 15 čísel časopisu s hodnocením vybraných vín. Každé číslo obsahuje 400 až 1000 recenzí vín a poznámek z degustací. Víno hodnotí na 100 bodové stupnici. Časopis byl založen v dubnu 1976 a řídí jej Thomas Matthews.

JAMES SUCKLING

James Suckling je americkýkritik vína a doutníky. Je bývalým vedoucím redaktorem pro Wine Spectator pro Evropu. Je mezinárodně považován za jednoho z nejvlivnějších světových kritiků vína. Jeho hodnocení jsou velice prestižní na celém světě. Vína hodnotí ve stobodové stupnici a zaměřuje se na světové top oblasti vín. 

ROBERT PARKER - WINE ADVOCATE

Je legendou mezi kritiky vína, který sestavil 100 bodovou stupnici. Původem advokát, který se ve svých 21 letech začal zajímat o víno a spolupracovat s odbornými časopisy až do doby, kdy se stal v hodnocení vín legendou. Jeho kritiky jsou akceptovány po celém světě. Hodnocení vychází jednou za dva měsíce a je publikováno obvykle hodnoceno koem  2 tisíc vín, tedy za rok hdnotí cca. 12 tisíc vín z celého světa se zaměřením na top světových oblastí Francie, USA. Španělska a Austrálie. Databáze obsahuje více jak 300 tisíc hodnocenívín, kde je víno bodově ohodnoseno, je uvedena cena vína a doporučené  období k degustaci. V databázi není žádné moravské nebo české víno.

DECANTER

Je tištěný a digitální časopis o víně je zaěřením na jeho hodncení. Vychází ve Velké Britanii od roku 1975. Decanter každoročn vyhlašuje nejlepší vína světa jako World Wine Awords. Každý měsíc je hodnoceno kolem 1000 vín. Do databáze je placený přístup na internetu. V tištěné podobě vychází v nákladu cca. 40 tisíc výtisků měsíčně. Hodnotí 100  bodovou stupnicí a zaměřuje se především na velká světová vína.

WINE ENTHUSIAST

Je americký časopis o víně,který vydává společnost Wine Enthusiast Companies z New Yorku. Byl založen v roce 1988 a nabízí komplexní informace o víně a destilátech, cestováním, informace pro sommeliery, párování vína a jídla atp..Vychází 14 ročně a má cca. 800 000 čtenářů po celém světě. Je zaměřen především na spotřebitele v USA, hodnotí především vína která přichízí na tento trh. 

GILBERT & GAILLARD

Skupinu založili v roce 1989 Philippe Gaillard a François Gilbert, kteří začali svou kariéru jako sérioví režiséři nakladatelství Presses de la Cité. V roce 1991 začali publikovat své vlastní průvodce a časopisy. Dnes jsou v čele multimediální skupiny věnované vínu, která má kanceláře ve 22 zemích. Skupina Gilbert & Gaillard je zcela nezávislá a zcela vlastněná svými zakladateli. Bodování skupiny je založeno na 100 bodové stupnici a zaměřuje se především na přední vinařské oblasti a producenty vína.

 

Côte de Beaune

Hlavní oblastí pro odrůdu Chardonnay v Burgundsku je Côtu de Beaune, která kontinuálně navazuje na Côte de Nuits a stejně tak se prolíná odrůda Chardonnay s Pinot Noir. Čím více postupujeme na jih tím více nacházíme Chardonnay. Mezníkem mezi Côte de Nuits a Côte de Beaune je městečko Ladoix, kde začínají první apelace Chardonnay. A začátek této oblasti je ale velkolepý. V Aloxe Corton jsou apelace Grand Cru odrůdy Pinot Noir i jedno z nejznámějších Chardonnay Burgundska Charlemagne.  Dále se dostáváme do centra Burgundska, města Beaune a postupujeme jižně na Pommard – Volnay – Monthelie – Auxey Duresses – Meursault – Puligny Montrachet – Chassagne Montrachet – Santenay a Maranges.

Nejznámější apelace GRAND CRU odrůdy CHARDONNAY  

Corton :

Corton Charlemagne o velikosti 72 hektarů, produkce 275.000 lahví (Aloxe Corton je 48,6 hektarů, Ladoix 6,1 hektarů a Pernand Vergelesses je 17,3 hektarů)

Montrachet​ a Puliny Montrachet:

Bâtard Montrachet o veliosti 11,87 hektarů, produkce  cca. 65.000 lahví (Puligny Montrachet 6,02 hektaru a Chassagne Montrachet je 5,85 hektaru)

Bienvenues Bâtard Montrachet o velikosti 3,69 hektarů, produkce cca. 22.000 lahví

Criots Bâtard Montrachet o velikosti 1,57 hektaru, produkce cca. 8.000 lahví

​Montrachet ​o velikosti 8 hektarů, produkce cca. 44.000 lahví

​Chevalier Montrachet ​o velikosti 7,36 hektarů, produkce cca. 33.000 lahví

Zde jsou uvedeny všechny apelace Grand Cru Côte de Beaune.  Výměry těchto apelací jsou neměnná ale u výnosů a ročním počtu vyprodukovaných lahví je třeba zohlednit roční období a stále větší redukci hroznů na jeden keř.