počet produktů: 0
cena: 0,0 Kč
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
Jaká vína z Burgundska nejčastěji kupujete
Villages
22/78 (28%)
Premier Cru
23/78 (29%)
Grand Cru
33/78 (42%)
počítadlo přístupů
online: 1
dnes: 158
týden: 2016
celkem: 698439

nejprodávanější produkty
890,0 Kč

WINE SPECTATOR

Wine Spectator je americký časopis o životním stylu, který se zaměřuje na hodnocení vín, vinařskou kulturu. Ročně vydává 15 čísel časopisu s hodnocením vybraných vín. Každé číslo obsahuje 400 až 1000 recenzí vín a poznámek z degustací. Víno hodnotí na 100 bodové stupnici. Časopis byl založen v dubnu 1976 a řídí jej Thomas Matthews.

JAMES SUCKLING

James Suckling je americkýkritik vína a doutníky. Je bývalým vedoucím redaktorem pro Wine Spectator pro Evropu. Je mezinárodně považován za jednoho z nejvlivnějších světových kritiků vína. Jeho hodnocení jsou velice prestižní na celém světě. Vína hodnotí ve stobodové stupnici a zaměřuje se na světové top oblasti vín. 

ROBERT PARKER - WINE ADVOCATE

Je legendou mezi kritiky vína, který sestavil 100 bodovou stupnici. Původem advokát, který se ve svých 21 letech začal zajímat o víno a spolupracovat s odbornými časopisy až do doby, kdy se stal v hodnocení vín legendou. Jeho kritiky jsou akceptovány po celém světě. Hodnocení vychází jednou za dva měsíce a je publikováno obvykle hodnoceno koem  2 tisíc vín, tedy za rok hdnotí cca. 12 tisíc vín z celého světa se zaměřením na top světových oblastí Francie, USA. Španělska a Austrálie. Databáze obsahuje více jak 300 tisíc hodnocenívín, kde je víno bodově ohodnoseno, je uvedena cena vína a doporučené  období k degustaci. V databázi není žádné moravské nebo české víno.

DECANTER

Je tištěný a digitální časopis o víně je zaěřením na jeho hodncení. Vychází ve Velké Britanii od roku 1975. Decanter každoročn vyhlašuje nejlepší vína světa jako World Wine Awords. Každý měsíc je hodnoceno kolem 1000 vín. Do databáze je placený přístup na internetu. V tištěné podobě vychází v nákladu cca. 40 tisíc výtisků měsíčně. Hodnotí 100  bodovou stupnicí a zaměřuje se především na velká světová vína.

WINE ENTHUSIAST

Je americký časopis o víně,který vydává společnost Wine Enthusiast Companies z New Yorku. Byl založen v roce 1988 a nabízí komplexní informace o víně a destilátech, cestováním, informace pro sommeliery, párování vína a jídla atp..Vychází 14 ročně a má cca. 800 000 čtenářů po celém světě. Je zaměřen především na spotřebitele v USA, hodnotí především vína která přichízí na tento trh. 

GILBERT & GAILLARD

Skupinu založili v roce 1989 Philippe Gaillard a François Gilbert, kteří začali svou kariéru jako sérioví režiséři nakladatelství Presses de la Cité. V roce 1991 začali publikovat své vlastní průvodce a časopisy. Dnes jsou v čele multimediální skupiny věnované vínu, která má kanceláře ve 22 zemích. Skupina Gilbert & Gaillard je zcela nezávislá a zcela vlastněná svými zakladateli. Bodování skupiny je založeno na 100 bodové stupnici a zaměřuje se především na přední vinařské oblasti a producenty vína.

 

Champagne

Žádnému jinému vínu se nepodařilo zvednout své označení původu na takový pojem, který se zdá téměř neodlučitelně spjatý se zárukou nejvyšší prestiže a dosahuje nejvyšších cen. Šampaňské se pilo za krále slunce Ludvíka XV. po ruské cary a královské dvory na celém světě.Bez jeho účasti se neobejde žádná významná oslava včetně závodů formule 1. Zrod Šampaňského však nebyl jednoduchý. Vin de Champagne bylo vytvářeno převážně jako tiché víno a lahvované šumělo jen příležitostně.  Vína v 17 století byla lisována převážně z odrůdy Pinot Noir. Od druhé poloviny 17 století prošlo vína značnými změnami, které z něj učinily v lahvích kvasící perlivý nápoj, tak jak jej známe dnes. Slavný opat kláštera Hautvillers Dom Perignon (1636-1715) byl prvním, kdo lisoval plnodnotné červené hrozny a vylisoval pravá bílá vína.  Bylo započato používání silnějších skleněných lahví s korkovým uzávěrem, který vydržel vysoký tlak vína v lahvi. Tím zahájil skutečnou revoluci v Champagne.

 

V oblasti Champagne  je povoleno pěstování pouze tří odrůd vinné révy. Všechny tři dávají šampaňským vínům jejich charakter v kombinaci s půdou. Pinot Noir dává vínům plnos, Chardonnay elegantní kyxeliny a rafinovanou chuť a Pinot Meunier dává vínům svěžest a živost. Výroba šampaňského je složitý proces. Po vylisování se nechá mošt odstát asi po dobu dvanácti hodin a následně se stáčí do tanků. Vína se mohou zcelovat  a výsedkem je cuvée. Po zcelení konečného cuvée vinař přidá tirážní likér (liquer de tirage). Ten obsahuje směs ušlechtilých kvasinek a malé množství třtinového cukru. Poté se již  cuvée stáčí do lahví, které mají provizorná plastovou zátku a ukládají se v chladném sklepě. V Remeši ji odhadem asi 500 km sklepení, kde zraje šampaňské. Protože se během druhého kvašení na lahvi vytváří sediment, lahve se umisťují hrdlem dolů do setřásacch stojanů (pupitres) nebo do velkých rotačních palet (giropallettes). Na konci setřásání kalů je již veškerý sediment uložen na zátce. Následuje dégorgement, kdy se láhev hrdlem  dolů ponoří do ledové solanky. Sediment pod zátkou zmrzne a láhev se poté rychle obrátí a otevře. Zmrzlá část se odstřelí a tak v lahvi zůstává pouze vyčištěné čiré víno. Posledním krokem je přidání expedičního likéru (liquer de dosage), kdy úbytek vína v lahvi je nahrazen  směsí staršího šampaňského s přídavkem třtinového cekru. Podle množství cukru se určuje zařazení vína.

​Centrem oblasti Champagne je Remeš a Épernay, kde můžete najít ty nejznámější vinařské domy. Především Remeš se svou slavnou katedrálou, kde byla korunovace všech francouzských králů a kde je sídlo celé řady slavných značek, jako je Palmer, Krug, Veuve Clicquot Ponsardin, Taittinger, Pommery a mnoho dalších, je místem k prohlídce. Je však nutno si předem ověřit, zda prohlídka a degustace je prováděna. Ne všichni jsou tak vstřícní a nědy je nutno si degustaci předem domluvit. Neméně krásným a přívětivým městem je Épernay a především avenue de Champagne, kde jsou soustředěny vinařské domy Moët & Chandon, Perrer - Jouët, Mercier a další. Stojí za to se vydat do nedalekéh okolí, třeba do oblasti města Cramant, kde se rozprostírjí vinice a kde najdete mnoho dobrých malých vinařských domů, která jsou ochodná k degustaci a kde he možho najít opravdové skvosty s malou produkcí, které nemohou množstvím zdaleka konkurovat velkým domům. Moët & Chandon uváděl, že téměř každou vteřinu se nekde na světě otevře lahev šampaňského vína. Takový úspěch mohou další vinařské oblasti jen závidět.

Sladkost Champagne: Brut nature 0-3 gramy na 1 litr (absolutně suché), Extra Brut 0-6 gramů na 1 litr (zcela suché), Brut 0-15 gramů na 1 litr (Suché až velmi suché), Extra Sec nebo Extra Dry 12-20 gramů na 1 litr (suché až středdně suché), Sec nebo Dry 17-35 gramů na 1 lisr (středně sladké), Demi Sec 35-50 gramů na 1 litr (sladké), Doux více jak 50 gramů na 1 litr (velmi sladké).