počet produktů: 0
cena: 0,0 Kč
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
Jaká vína z Burgundska nejčastěji kupujete
Villages
7/25 (28%)
Premier Cru
7/25 (28%)
Grand Cru
11/25 (44%)
počítadlo přístupů
online: 1
dnes: 592
týden: 592
celkem: 214269

produkty v akci
původní cena: 494,5 Kč
420,3 Kč
nejprodávanější produkty

Champagne

Žádnému jinému vínu se nepodařilo zvednout své označení původu na takový pojem, který se zdá téměř neodlučitelně spjatý se zárukou nejvyšší prestiže a dosahuje nejvyšších cen. Šampaňské se pilo za krále slunce Ludvíka XV. po ruské cary a královské dvory na celém světě.Bez jeho účasti se neobejde žádná významná oslava včetně závodů formule 1. Zrod Šampaňského však nebyl jednoduchý. Vin de Champagne bylo vytvářeno převážně jako tiché víno a lahvované šumělo jen příležitostně.  Vína v 17 století byla lisována převážně z odrůdy Pinot Noir. Od druhé poloviny 17 století prošlo vína značnými změnami, které z něj učinily v lahvích kvasící perlivý nápoj, tak jak jej známe dnes. Slavný opat kláštera Hautvillers Dom Perignon (1636-1715) byl prvním, kdo lisoval plnodnotné červené hrozny a vylisoval pravá bílá vína.  Bylo započato používání silnějších skleněných lahví s korkovým uzávěrem, který vydržel vysoký tlak vína v lahvi. Tím zahájil skutečnou revoluci v Champagne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V oblasti Champagne  je povoleno pěstování pouze tří odrůd vinné révy. Všechny tři dávají šampaňským vínům jejich charakter v kombinaci s půdou. Pinot Noir dává vínům plnos, Chardonnay elegantní kyxeliny a rafinovanou chuť a Pinot Meunier dává vínům svěžest a živost. Výroba šampaňského je složitý proces. Po vylisování se nechá mošt odstát asi po dobu dvanácti hodin a následně se stáčí do tanků. Vína se mohou zcelovat  a výsedkem je cuvée. Po zcelení konečného cuvée vinař přidá tirážní likér (liquer de tirage). Ten obsahuje směs ušlechtilých kvasinek a malé množství třtinového cukru. Poté se již  cuvée stáčí do lahví, které mají provizorná plastovou zátku a ukládají se v chladném sklepě. V Remeši ji odhadem asi 500 km sklepení, kde zraje šampaňské. Protože se během druhého kvašení na lahvi vytváří sediment, lahve se umisťují hrdlem dolů do setřásacch stojanů (pupitres) nebo do velkých rotačních palet (giropallettes). Na konci setřásání kalů je již veškerý sediment uložen na zátce. Následuje dégorgement, kdy se láhev hrdlem  dolů ponoří do ledové solanky. Sediment pod zátkou zmrzne a láhev se poté rychle obrátí a otevře. Zmrzlá část se odstřelí a tak v lahvi zůstává pouze vyčištěné čiré víno. Posledním krokem je přidání expedičního likéru (liquer de dosage), kdy úbytek vína v lahvi je nahrazen  směsí staršího šampaňského s přídavkem třtinového cekru. Podle množství cukru se určuje zařazení vína.

​Centrem oblasti Champagne je Remeš a Épernay, kde můžete najít ty nejznámější vinařské domy. Především Remeš se svou slavnou katedrálou, kde byla korunovace všech francouzských králů a kde je sídlo celé řady slavných značek, jako je Palmer, Krug, Veuve Clicquot Ponsardin, Taittinger, Pommery a mnoho dalších, je místem k prohlídce. Je však nutno si předem ověřit, zda prohlídka a degustace je prováděna. Ne všichni jsou tak vstřícní a nědy je nutno si degustaci předem domluvit. Neméně krásným a přívětivým městem je Épernay a především avenue de Champagne, kde jsou soustředěny vinařské domy Moët & Chandon, Perrer - Jouët, Mercier a další. Stojí za to se vydat do nedalekéh okolí, třeba do oblasti města Cramant, kde se rozprostírjí vinice a kde najdete mnoho dobrých malých vinařských domů, která jsou ochodná k degustaci a kde he možho najít opravdové skvosty s malou produkcí, které nemohou množstvím zdaleka konkurovat velkým domům. Moët & Chandon uváděl, že téměř každou vteřinu se nekde na světě otevře lahev šampaňského vína. Takový úspěch mohou další vinařské oblasti jen závidět.