počet produktů: 0
cena: 0,0 Kč
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
Jaká vína z Burgundska nejčastěji kupujete
Villages
7/25 (28%)
Premier Cru
7/25 (28%)
Grand Cru
11/25 (44%)
počítadlo přístupů
online: 1
dnes: 592
týden: 592
celkem: 214269

produkty v akci
původní cena: 494,5 Kč
420,3 Kč
nejprodávanější produkty

Svět vína

CLOS DE VOUGEOT

V březnu 2019 jsem se účastnil degustace vín na Clos de Vougeot, která byla pod názvem "TRILOGIE EN COTE DO NUITS". Byla zaměřena na degustaci vín z apelací Vosne Romanée, Chambolle Musigny a Vougeot včetně Morey Saint Denis. Při této příležitosti jsem si prohlédl i vnitřní části zámku a chtěl bych tak navázat na předchozí článek o Vougeot. 

Část expozice byla na zámku umístěna z nedaleké lisovny. Jedná se o velké historické lisy na víno, sudy a další zařízení na zpracování vína. Podle velikosti lisů je zřetelné, jak velké množství hroznů bylo na Vougeot zpracováno. Další vnitřní prostory zámku jsou uzpůsobené především degustacím, která zde probíkají. Jedná se prestižní akce, které nejsou přístupny pro běžné turisty, kterým je určena normální prohlídka zámku.

Co říci k vinicím? V březnu se stále  pracuje na vinici. Probíhá stříhání keřů a pálení přímo na vinici, jak jsem již v nunulosti na foto dokumentoval. Vinice jsou ve většině případech již krásně připraveny na příchod lepšího počasí a ranní deště, v tomto období i trochu sněhu, přispívají k dobrému růstu keřů.

Alepace Clos de Vougeot patří mezi největší Grand Cru Burgundska. Má 50 hektarů a 60 akrů. Je však dosti rozdílná  kvalita a tím i cena vína závisí na poloze. Obecně se na etiketě uvádí poloha "Clos de Vougeot". Nejlepší místa jsou však ve střední části kolem zánku, to je ve střední části kopce. Jedná se především o apelace Clos de Vougeot : Petit Maupertui, Grand Maupertui, Quartier des Marei Haut, Les Chioures, Montiontes Hautes a Garonne. Vinaři, kteří mají vína v těchto polohách uvádějí ped názvem Clos de Vougeot Grand Cru i název apelace, podle které je zřejmé, z jaké části vinice hrozno pochází. Pak záleží na umu každé Domeine, jak kvalitní vína produkuje.

Burgundská zima ve Vougeot a Vosne Romané 2019

Pohled na zámek Clos de Vougeot a vinice a největší apelaci vinic Grand Cru v Burgundsku o rozlze 50 hektarů a 60 akrů. Cisterciánci roku 1110 získaly nevelký kus půdy u Vougeot a vytvořili toto cru jako první ze svých velkých vinařských děl v Burgundsku. Parcelu za parcelou nekupovali, navzájem pospojovali, mýtili a vysazovali, nakonec uprostřed pozemku postavili budovy lisovny a v roce 1330 vybudovali ohromnou zeď, která ohraničuje Clos de Vougeot, které zde stojí od roku 1551. 

Apelace Clos de Vougeot je velice půdně různorodá. Především v horní části a kolem zámku jsou  půdy obzvláště mělké a bohaté na vápenec. Dole, podél hlavní silnice, převažují méně ceněné jílovitější, těžší půdy, které mohou zadržovat vláhu a kde prochází žíly vápence. Proto cená apelace dává vína Grand Cru, která jsou však různího charakteru se zřetelem na polohu vinice. Parcely ve vinici patří mezi 65 až 82 vlastníků (obtížně dohledatelné). Vinici obhospodařují ve velké části nájemci. Ve vlastnictví jsou to mnohdy jen řádky části vinice a získat vinici do dlouholetého nájmu je velice složité.

 

 

 

BURGUNDSKO

Jeno z nejkrásnějších období v roce pro návštěvu Burgundska je měsíc říjen. Je to ve většině případů již klidnější období po sklizni hroznů a práce ve sklepě je v plném proudu. To ale neznamená, že na vinici je klid. Je to období, kdy vinaři prochází vinohrad a připravují podzimní práce a zjišťují jejich rozsah. Je to ale i období, kdy se pilně pracuje ve sklepě, kde víno ve

většině případech je v tancích a připravuje se stáčení do barikových sudů. Proto je běžné vidět tyto přípravy téměř v každém vinařství. Odměnou není jen práce ale i nové ročníky vína, které se průběžně lahvují. V tomto roce to je ročník 2017, který v určitých oblastech byl zasažen v jarních měsících silným mrazem, především v oblasti Chablis. Úroda však byla dobrá i když dle názorů vinařů je kvalita vína kolísavá. Záleží prostě na každém Domaine. 

Já jsem se při tomto pobytu v Burgundsku zaměřil především na oblast Côte de Beaune, kde jsou především bílá vína. Degustoval jsem vína v Puligny Montachet, Chassagne Montrachet a Meursaeul. Bohužel, nebyla příložitost degustovat vína Grand Cru a tak jsem se zaměřil na Premier Cru a nejen nového ročníku ale i starších vín. V apelacích Volnay a Pommard, které na sebe navazují jsem degustoval především Pinot Noir. Měl jsem tu čest ochutnat i několik velice starých ročníků a archivním skelpě. Byla to nádhre. Zaměřil jsem se jako vždy na vína z Côte de Nuits a to Vosne Romanée a Morey St. Denis. Jako vždy, bylo z čeho vybírat a moje portfolio narostlo o nová vína od patrnerů mezi které jsem zařadil i vína od dvou dalších Domaine. V průběhu celého pobytu bylo docela chladné a proměnlivé počasí, které nemělo vliv na degustace v krásných sklepích Domaine.

 

CHAMPAGNE

Začátkem července jsem na týden navštívil Champagne, kde jsem degustoval nová vína od dodavatelů a rovněž jsem degustoval vína od různých producentů. Výchozím bodem bylo město Épernay, kde pro zajímavost jsou nejvyšší průměrné mzdy ve Francii, tedy dle statistiky, na autech to není moc vidět. Zaměřil jsem se pro mne nejzajíměvější oblast Côte des Blancs, kde jsou ty nejlepší vinice Grand Cru odrůdy Chardonnay. Zejména Cramant, Avíze a Le Mesnil. Degustace v této oblasti mi jasně ukázala, že vína, která jsou nyní v nabídce, především Blanc de Blancs jsou mimořádně kvalitní. Přechutnal jsem cca. 30 vín a s výsledkem jsem spokojen. Dále jsem navštívil město Ay, která je proslavené po celém světě jako sídlo velkých domů Champagne. V této oblasti jsou rovněž vína Blanc de Blancs ale převažují vína Blanc de Noirs, kde je věší podíl odrůdy Pinot Noir a manší podíl Chardonnay. Navšívil jsem zde několik vinařských domů a především ty s kterými jednám o spolupráci a dovážím jejich vína. No a na závěr bych se chtěl zaměřit na Épernay a jeho slavnou Avenue de Champagne, kde jsou sídla předních domů Champagne. Procházet se touto Avenue je nádhera. Pokud chcete degustovat champagne, tak ale ve většině případech se musí za degustaci zaplatit. Někdy i poměrně velké peníze za jedno champagne. I zde jsem navšívil parnery Charles Mignon a Michel Gonet, kde jsem degustoval jejich krásná vína. V současné době jsou mnou vybraná champagne už v mém sklepě a jsou v nabídce v e-shopu.  

BURGUNDSKO V ČERVNU  

V průběhu měsíce června jsem navštívil Burgundsko kde jsem se setkal s douholetými partnery na degustacích a výběru vína ročníku 2016. Dva dny jsem byl v Côte de Nuits a dva dny v Côte de Beaune. Jeden den odpočinek a následovala cesta domů. Byl to krásný týden s Pinot Noir a Chardonnay. Je pravdou, že jsem ochutnal i Aligoté, které se v okrajových oblastech Côte de Nuits začíná hojně pěstovat. Co mne uchvátilo ? Mimořádné víno z Domaine Noëllat Vosne Romanée 1er Cru Les Suchots 2016, které bzesporu patří mezi nejlepší vína premiér cru. Dáme mu čas a určitě o něm ještě uslyšíme. I ostatní vína z této Domaine jsou vynikající, ale LES SUCHOTS je mimořádná apelace kousek od slavných Grand Cru Burgundska ve Vosne Romanée. Rovněž vína Grand Cru z Domaine Maratray jsou super. Vína z monopolních vinic z Gevrey Chambertin, která jsou ve velice omezeném množství mohu jen chválit. Uvedel bych Gevrey Chambertin 1er Cru La Romanée Monopole 2016, která snese ta nejpřísnější kriteria. 

Abych také přešel do Côte de Beaune, tak bych uvedl vynikající Pommard 1er Cru Les Rugiens Hauts 2016 z Domaine Georges Glantenay, Pommard 1er Cru Argillieres 2016 z Domaine Lejeune. Není tu tolik prostoru, abych uváděl všechna degustovaná vína. 

Při jejich hodnocení je třeba brát v úvahu to, že se jedná o mladá vína, která mají celý život před sebou a pokud se nevypijí ještě nevyzrálá, máme se na co těšit tak za pět, deset a někdy dvacet let.

  JARO V PIEMONTE

 Na přelomu dubna a května jsem navštívil oblast Piemonte, kde jsem se zaměřil především na cuntrum vína Barolo. Navštívil jsem Barolo a prošel se po vinicích a setkal se s obchodními partnery. Nemohl jsem vynechat ani návštěvu hradu a vinotéky. Byl to krásný slunečný den, který pokračoval cestou na Novello a La Morra, kde je krásná vyhlídka do celého okolí. Bohužel, náměstí je v rekonstrukci a tak vyhlídka byla trochu omezena. Všude degustace u dlouholetých partnerů a tak den velice rychle utekl. Další cesta vedla na Falleto, Serralunga d´ Alba, Diano d´Alba a zpět do krásného piemontského města Alba.

 

 

 

ITALSKÁ VÍNA Z PIEMONTE JSOU MINULOSTÍ

Dne 13. dubna 2018 se v hotelu U Královny Elišky v Hradci Králové konal první ročník degustací vybraných vín z regionu Piemonte. K degustaci byl připraven soubor vín z odrůd BARBERA D´ASTI a BARBERA D´ALBA a hlavně vína odrůdy NEBBIOLO, kde bylo celkem 12 vín BAROLO z prestižních apelací Piemonte od ročníků 1989 do roku 2000. Tedy krásně vyzrálá vína připravená k degustaci. Ale nejen tato vína byla návštěvníky degustace oceňována. Velká ájem byl o víno GAVI DEL GAVI, CHARDONAY a v neposlední řadě svěží MOSCATO.

 

ITALSKÁ VÍNA Z REGIONU PIEMONTE

Dne 13. dubna 2018 od 17 hodin se koná v hotelu U Královny Elišky v Hradci Králové volná degustace vybraných vín z regionu Piemonte. K degustaci budou připravena vína všech odrůd, které jsou významné pro tento známý vinařský region, kde vládne především BAROLO. K degustaci budou připravena vína odrůd Moscato, Chardonnay, Roero Arneis, Gavi, Barbera a Nebbiolo. Mnoho z vín, bylo oceněno na Prague Wine Trophy. Třeba zde bude BAROLO TENUTA ROCCA 2008, které získalo titul Champion za rok 2017 v odrůdě Nebbiolo a rovněž získalo titul Champion za nejlepší červené víno roku 2017 Prague Wine Trophy s 95 body. Seznam vín bude přiložen po jeho kompletaci.

K degustaci bude připraveno BAROLO:

BAROLO RISERVA 1989, BAROLO VIGNA ROCCHE 1999, BAROLO 2000, BAROLO BRICCO CERRETA 2003, BAROLO CANNUBI SAN LORENZO 2003, BAROLO CANNUBI RISERVA 2004, BAROLO VIGNA MANDORLO 2005, BAROLO BRUNATE RISERVA 2006, BAROLO BROGLIO 2006, BAROLO NONVIGLIERO 2008, BAROLO TENUTA ROCCA 2008.

Degustace bude zahájena v 17.00 hodin a budou zpřístupněny všechny prostory vinárny hotelu U Královny Elišky. Vstupné na Degustaci činí 100,- Kč včetně DPH. K degustaci bude připraveno celkem 30 vín z Piemonte. Vzhledem k tomu, že degustace není řízená, záleží na každém, jaká vína se rozhodne degustovat. U každého "stolu" bude obsluha a seznam vín s hodnotou degustačního vzorku. Stejný seznam bude příložen ke vstupence. Za degustační vzorek se platí žetony, kdy žeton má hodnotu 10,- Kč. Potom již záleží na každém návštěvníkovi, jaká vína se rozhodne degustovat. V průběhu degustace bude připraveno malé občestvení. Hodnota degustačního vzorku (0,5 dl). Festival bude ukončen ve 21.00 hodin.

Seznam vín: /files/static_pages_files/files/Seznam%20pro%20tisk.pdf

Degustace španělských vín v hotelu Vacek v Hradci Králové

Dne 23. února 2018 se od 18 hodin koná řízená degustace španělských vín v hotelu Vacek v Hradci Králové. Budou představena vína ročníku 2001 až 2010. Místa na gegustaci jsou emozena kapacitou salónku. Vstupné je 100,- Kč.

 

 

 

BURGUNDSKO  - červen 2017

ROMANÉE CONTI - kultovní místo Burgundska

CLOS DE VOUGEOT

Chateau MEURSAULT

Italian Wine Emotion

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POMMARD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​Domaine Voarick - degustace CORTON du ROI GRAND CRU 2013 a 2014, CORTON CHARLEMAGNE GRAND CRU 2013 a 2014 a CORTON RENARDES GRAND CRU 1974

VOSNE ROMANÉE a světoznámé apelace


 

​VOSNE ROMANÉE panorama 

Burgundsko není jen o vynikajícím víně ale i o gastronomii.

 

Příprava na dnešní degustaci vín Grad Cru z Burgundska

V dostatečném předstihu je třeba připravit vína odrůdy Pinot Noir z apelací Grand Cru Burgundska na dnešní degustaci. Př ed samotnou degustací je třeba víno připravit, v dostatečném časovém odstupu je otevřít a nechat provzdušnit a udržovat správnou teplotu. K degustaci budou vína Grand Cru ročníku 2001 až 2006, tedy vína dostatečně vyzrálá, která se mohou ukázat v plné kráse.

 

Francouzský Institut Praha hostil soutěž vín odrůdy Pinot Noir. Jezkovín představil tato vína:

 

Prague Wine Trophy 2014

V roce 2014 jsem z důvodů pracovní zaneprázdněnosti nestihl zařadit vína do soutěže. Především mne mrzí, že mi utekla kategorie Chardonnay, kde jsem byl s víny z Burgundska každoročně velice úspěšný a dělil se o přední příčky v celkovém pořadí této celosvětové kategirie. Obsadil jsem ale již kategorii Pinot Noir, kam jsem poslal tři vybrané vzorky vína z Burgundska. S vínem AUXEY DURESSES 1er CRU CLIMAT DU 2005 jsem získal pěkných 91 bodů a víno dostalo cenu Prague Regional Champion pro oblast Francie a celkově se umístilo na třetím místě se stejným počtem bodů jako druhé víno. Víno NUITS SAINT GEORGES 2007 získalo 89 bodů a GEVREY CHAMBERTIN 1er CRU CLOS DES VAROILLES 2007 získalo rovněž 89 a cenu Prague Gold. Prvá tři vína za oblast Francie obsadil JEZKOVIN.

Tato vína jsou v omezeném množství ve sklepě a je možno si je objednat. Rovněž je budete moci ochutna na Galadegustaci oceněných vín ale až v roce 2015.

 

Prague Wine Week 2014

Dne 27. ledna se v hotelu Crowne Plaza konala galadegustace oceněných vín za rok 2013. Soutěže se v průběhu roku účastnilo 41% českých a moravských vín a 59% zahraničních vín.

Od 13 hodin bylo předávání CHAMPIONU, kterého se účastnil i JEZKOVIN. Vítěz kategorie Pinot Noir víno z Domaine Michel Noellat z Burgundska - Vosne Romanée 1er Cru Les Suchots 2005 získalo 92 bodů.

Vysoce byla hodnocena i ostatní prezentovaná vína, především Gevrey Chambertin 1er Cru Clos des Varoilles 2001 (91), Chablis 1er Cru Beauroy 2011 (90), Barolo Prapo 2009 (90) a Vosne Romanée 2005 (90), Tenuta Rocca Barolo 2008 (89).

Chtěl bych poděkovat všem návštěvníkům a pořadatelům za jedinečnou přehlídku vín, která umožnila porovnat vína po jednotlivých odrůdách z celého světa.

Těším se na Vás, na milovníky vína,  při dalších setkáních nebo při Vašich objednávkách na stránkách www.jezkovin.eu