počet produktů: 0
cena: 0,0 Kč
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
Jaká vína z Burgundska nejčastěji kupujete
Villages
22/80 (28%)
Premier Cru
23/80 (29%)
Grand Cru
35/80 (44%)
počítadlo přístupů
online: 101
dnes: 144
týden: 5420
celkem: 724859

nejprodávanější produkty
890,0 Kč

WINE SPECTATOR

Wine Spectator je americký časopis o životním stylu, který se zaměřuje na hodnocení vín, vinařskou kulturu. Ročně vydává 15 čísel časopisu s hodnocením vybraných vín. Každé číslo obsahuje 400 až 1000 recenzí vín a poznámek z degustací. Víno hodnotí na 100 bodové stupnici. Časopis byl založen v dubnu 1976 a řídí jej Thomas Matthews.

JAMES SUCKLING

James Suckling je americkýkritik vína a doutníky. Je bývalým vedoucím redaktorem pro Wine Spectator pro Evropu. Je mezinárodně považován za jednoho z nejvlivnějších světových kritiků vína. Jeho hodnocení jsou velice prestižní na celém světě. Vína hodnotí ve stobodové stupnici a zaměřuje se na světové top oblasti vín. 

ROBERT PARKER - WINE ADVOCATE

Je legendou mezi kritiky vína, který sestavil 100 bodovou stupnici. Původem advokát, který se ve svých 21 letech začal zajímat o víno a spolupracovat s odbornými časopisy až do doby, kdy se stal v hodnocení vín legendou. Jeho kritiky jsou akceptovány po celém světě. Hodnocení vychází jednou za dva měsíce a je publikováno obvykle hodnoceno koem  2 tisíc vín, tedy za rok hdnotí cca. 12 tisíc vín z celého světa se zaměřením na top světových oblastí Francie, USA. Španělska a Austrálie. Databáze obsahuje více jak 300 tisíc hodnocenívín, kde je víno bodově ohodnoseno, je uvedena cena vína a doporučené  období k degustaci. V databázi není žádné moravské nebo české víno.

DECANTER

Je tištěný a digitální časopis o víně je zaěřením na jeho hodncení. Vychází ve Velké Britanii od roku 1975. Decanter každoročn vyhlašuje nejlepší vína světa jako World Wine Awords. Každý měsíc je hodnoceno kolem 1000 vín. Do databáze je placený přístup na internetu. V tištěné podobě vychází v nákladu cca. 40 tisíc výtisků měsíčně. Hodnotí 100  bodovou stupnicí a zaměřuje se především na velká světová vína.

WINE ENTHUSIAST

Je americký časopis o víně,který vydává společnost Wine Enthusiast Companies z New Yorku. Byl založen v roce 1988 a nabízí komplexní informace o víně a destilátech, cestováním, informace pro sommeliery, párování vína a jídla atp..Vychází 14 ročně a má cca. 800 000 čtenářů po celém světě. Je zaměřen především na spotřebitele v USA, hodnotí především vína která přichízí na tento trh. 

GILBERT & GAILLARD

Skupinu založili v roce 1989 Philippe Gaillard a François Gilbert, kteří začali svou kariéru jako sérioví režiséři nakladatelství Presses de la Cité. V roce 1991 začali publikovat své vlastní průvodce a časopisy. Dnes jsou v čele multimediální skupiny věnované vínu, která má kanceláře ve 22 zemích. Skupina Gilbert & Gaillard je zcela nezávislá a zcela vlastněná svými zakladateli. Bodování skupiny je založeno na 100 bodové stupnici a zaměřuje se především na přední vinařské oblasti a producenty vína.

 

Degustace

SUPERTOSKÁNSKÁ VÍNA V BOROMEU

Dne 27. dubna 2023 od 19 hodin se konala v krásném prostředí degustačního salónku Boromeum v Hradci Králové degustace Supertoskánských vín. Velice příjemné prostředí doplnilo profesionální občerstvení a příjemná atmosféra. Degustovalo se celkem 8 vín z oblasti Bulgheri, těch ze světově známých vinařství jako je Tenuta San Guido a Ornellaia, Poggio al Tesoro, Tenuta Argentiera, Grattamacco, Podera Orma, Castello di Biolgheri a Fattoria Kappa.  Vína byla v rozsahu hodnocení ratingových agentůr Robert Parker, James Suckling, Falstaff od 91 do 95 bodů. 

PIEMONTE - NOVÁ VÍNA BAROLO

Koncem měsíce června jsem navštívil Piemonte, kde jsem u svých partnerů degustoval nová vína. Jako vždy jsem se zaměřil na oblast Barolo, La Morra, Castioglione Falletto a Serralunga d Alba. Měl jsem možnost degustovat vlaková vína několika vinařství. Velkou překážkou však byla velmi vysoká teplota, která ve stínu dosahovala 40 st. a více. V takovém vedru je krásně ve sklepě, ale co potom, když se z ěnho vyleze.

V Comune di Monforte di Alba jsem degustoval krásná Barola z vinic Bricco San Pietro, která v ratingu dosahují 96 bodů. Dále jsem degustoval vína Barolo Bussia a Perno. Dále jsem se zaměřil na Comune di  La Morra a především na top vinici Rocche dell Annunziata. 

Krásné zážitky, ale to teplo, které trápí i samotné vinaře. Réva krásně odkvetla, ale nyní by bylo třeba trochu vláhy a ne jen taková vedra, která na sluníčku dosahují kolem 60 st. Odrůda Nebbiolo je od italského slova Nebbia (mlha), která v dopoledních hodinách  putovala celým Langhe nejen v podzomních měsících, se pomalu vytrácí. Údolí řeky Tanaro m á problémy s nedostatkem vody a vláhy, která je pro viné tak důležitá. U vinařů zatím panuje spokojenost a nervozita zároveň, jaký bude další vývoj  počasí. Hlavně ne žádné velké srážky, krupy, záplavy. Ta raději to sluníčko.

GRANDS JOURS DE BOURGOGNE 2020

Od 21. března do 25. března letošního roku byly Velké dny Burgundska opět v plné kráse, neovlivněné COVID-19. Pro registrované milovníky vína z řad profesionálů to byl opravdu velký týden degustací Burgundských vín. K degustaci byla na jednotlivých dnech připravena prestižní vína, ke kterým se dnes, člověk již obtížně dostane, nebo jsou nedostupná z důvodů malého množství nebo vysoké ceny. Na všech akcích byl připraven velký raut, kde byly různé speciality charakterizující region Bourgone. Všecho byl nadbytek a každý si mohl dát na co měl chuť. K vínu to bylo mimořádně dobré a prospěšné. 

Les Grands Jours de Bourgogne zaqčal již dne 20. března různými doprovodnými akcemi. Ostrý start byl dne 21. března na akci CHABLIS & GRAND AUXERROIS, kde byla k degustaci připrtavena vína 130 domaine, všech apelací včetně Grand Cru.

Následující den 22. března 2022 byl pro mne vrchol Grands Jours de Bourgogne účast na degustaci v CHÂTEA DE GILLY. Krásné prostředí zámku, kam rád zajdu na kávu, bylo reprezentativní pro degustaci celkem 74 domaine. K degustaci byla připravena vína z apelací Bonnes Meres, Chambolle- Musigny, Clos de Lambrays, Clos de la Roche, Clos de Tart, Clos Saint Denis, Morey Saint Denis, Musigny, Nuits Saint Georges a Vougeot. Prostě to nejlepší co vinice dávájí v regionu od Vosne Romanée ve směru k Gevrey Chambertin.  Skvostná vína.  V Châtea de Gilly jsem byl celé dopoledne a užíval si nádhernou atmosféru a světová vína. Můj poznámkový blok se plnil. Musím říci, že organizace byla na jedničku. 

V odpoledních hodinách jsem přejel kyvadlovou dopravou na akci NOBLESSE DES CLOS VOUGEOT na zámek ve Vougeot. Opět nádherná atmosféra a reprezentace pro velká burgundská vína. Zde bylo připraveno víno od 55 domaine, apelací Clos de Vougeot, Echezeaux, Grands Echezeaux, La Grande Rue, La Romanée, Richebourg, Romanée Saint Vivant a Vosne Romanée. Chyběla jen ta nejvzácnější vína Grand Cru Romanée Conti a La Tache. Jejich cena je astronomická a množství minimální. Při této degustaci jsou se soustředil především na vína apelací Grand Cru a musím říci, že jsem degustoval už jen jejich část. Prostě toho bylo mnoho a takto krásná vína mnohdy nešlo ani vyplivnout. Prostě to nešlo! Po krátkém odpočinku a procházkou po prostorách zámku a doplnění kalorií na rautu jsem se ještě vrátil a něco ochutnal, ale s vědomím, že ještě není konec dne jsem opustil krásné prostory zámku. Při srtovnání degustace v Gilly a Vougeot musím dát přednost Gilly. Ne kvůli vínu ale z důvodů organizace akce. V odpoledních hodninách byla degustace již uvolněná a daleko méně přehledná. Možná, když bych postupoval obráceně, tak by výsledek byl opačný. No uvidíme příští rok, pokud budu pozván.

Závěr dne byl na degustaci pod názvem CÔTE DE NUITS v Gevrey Chambertin, kde bylo dalších 56 domaine z apelací Marsannay, Fixin a Gevrey Chambertin. I zde byla připravena vína Grand Cru, kterým se nedalo odolat a jejich degustace je prostě zážitek. Škoda, že tento den nešel rozprostřít třeba do dvou dnů. Ale bohužel.

Dne 23. března 2022 následovala akce SYMPHONIE MÂCONNAISE, kde bylo 134 domaine z apelací Pouilly Fuissé, Pouilly Vinzelles, Pouilly Loché, Mâcon, Saint Veran a Viré Classé. Dne 24. března byla akce CÔTE CHALONNAISE, kde bylo 81 domaine z apelací Bourgogne Côte Chalonnaise, Bourgogne Côte du Couchois, Bouzeron, Givry, Mercurey, Montagny a Rully.

Závěr Grands Jours de Bourgogne byl dne 25. března  na akci CÔTE DE BEAUNE, kde bylo 175 domaine a apelace Aloxe Corton, Auxey Duresses, Beaune, Chassagne Montrachet, Chorey les Beaune, Côte de Beaune, Ladoix, Maranges, Monthelie, Puligny Montrachet, Saint Aubin, Saint Romain, Santenay a Savigny les Beaune. Na dalším místě v Beaune bylo možno se účastnit akce POMMARD & VOLNAY, kde bylo 59 domaine a vína z prestižních apelací Pommard a Violnay. Na těchto akcích jsem se již neúčastnil a měl jsem jednání v domaine s kterými spolupracuji o množství vína pro rok 2022. Musím říci, že alokace se opět zmenšuje a vína bude nedostatek. Ročník 2021, který bude na  příští rok, bude prý ještě omezenější. No máme se na co těšit.

Dne 26. března jsem odjížděl z Beaune plný krásných zážitků a s plným autem vína od partnerů. Asi po 40 km od Beaune mne zastavilo auto s houkačkou. Celníci. Byla provedena kontrola dokladů k vínu, které dovážím dle systému EMCS a byl jsem propuštěn k další cestě domu. Už se těším na příští rok a na krásná vína, která dovezu ještě v tomto roce.

DEGUSTACE DURAN HRADEC KRÁLOVÉ

Dne 18. července 2021 se konala velká akce v restauraci Duran v Hraci Králové, jejiž součástí byla i degustace vín, které jsem se účastnil. Na degustaci jsem představil tři bílá a tři červená vína z Burgundska. Bílá chardonnay bylo zastoupeno Domaine BESSON Petit Chablis 2019, Domaine JUSTIN GIRARDIN Santenay les Terrasses e Bievaux 2018 a Domaine NOËLLAT Hautes Cotes de Nuits 2016. Červená vína byla zastoupena Domeine LAJEUNE Bourgogne Grandes Catelles 2017, Domaine CAPITAIN GAGNEROT Bourgogne Pinot Noir 2018 a Domaine MOËLLAT Hautes Cotes de Nuits 2019. Na degustaci jsem představil relativně mladá vína ročníku 2019, která jsou ale již nyní dobře pitelná při srovnání s jinými ročníky a davají možnost odhadnou jejich vývoj v době, kdy je možnotato vína ještě nakoupit. 

DEGUSTACE V PRAZE LVÍ DVUR

Dne 25. června se konala degustace v restauraci Lví dvůr u Pražského hradu, kam bylo pozvano cca. 35 osob z řad podnikatelů. Součástí tohoto setkání byla i degustace vín, kde jsem představil celkem pět vín. V souladu s požadavkem organizárátora akce se jednalo o vína z Francie, Itálie a Španělska. 

Z bílých vín to bylo víno

GAVI DEL COMUNE GAVI 2014 (Piemonte)

SANTENAY LES TERRASSES DE BIEVAUX 2015 (Burgundsko)

Z červených to byla vína

DESCARTE TINTA DE TORA 2014 (TORO)

BRUNELLO DI MONTALCINO CAMPO DI MARZO 2007 (Toskánsko)

VOSNE ROMANÉE 1er CRU BEAUX MONTS 2013 (Burgundsko)

 

DEGUSTACE ŠPANĚLSKÝCH VÍN

Ekonomická a obchodní kancelář Velvyslanectví Španělska pořádala dne 25. dubna 2019 již 5 ročník prezentace španělských vín v Praze. Svá vína zde představila celkem 25 Bodegas. Zastoupení bylo téměř z celého Španělska. Já jsem se zaměřil především na červená vína z oblasti Rioja, Ribera del Duero, Navara a Priorat. Myslím, že představovaná vína zahrnovala všechny kvalitativní kategorie od základních vín, přes vína crianza (zrají v sudech cca. 6 měsíců), reserva (zrají v sudech cca. 12 měsíců), grand reserva (zrají v sudech cca. 24 měsíců) až po speciální vína starých ročníků. Podle mého názoru byla škoda, že zde nebyla vína odrůdy Bobal nebo Toro, která patří mezi velice prestižní odrůdy s vysokou kvalitou. 

Hlavní odrůdou při degustaci bylo Tempranillo, která má ve Španělsku nekolik názvů jako Cencibel, Tinta del Pais, Tinta del Toro, Tinto Fino a Ull de Llebre. Samotný název vína nám říká, že Tempranilo dozrává brzy (temprano - brzy, často). Mladá vína, která nezrála v sudech jsou lehká, ovocná (jahody, švestky, korření) a jsou určená pro brzskou konzumaci. Vína crianza, reserva a grand reserva již zrají v dubových sudech a získavají typickou bylinnou chuť a vůni, s krásnými podtóny vanilky a tabáku, velkou plností sušených plodů, švestek a domácího džemu. Třísloviny jsou velice uhlazené a dávají mohutnost tomuto vínu, které je určeno k dlouholeté archivaci.

Na degustaci byla vína i dalších odrůd, jako je jedna z nejlepších bílých vín Albarino z oblasti Rías Baixas, Chardonnay, Verdejo, Macabeo a další. Z červených odrůd je třeba uvést ty, které jsou především v oblasti Rioja a to Garnacha, Moastrell, Cabernet Sauvignon, Syrah a Carinena.

Bohužel, člověk nemůže degustovat vše a proto již před samotnou degustací jsem si vybral, co budu degustavat. Uvedu pouze Bodegas, která jsem degustoval bez hodnocení jednotlivých vín, které jsem si pečlivě zaznamenal.

BODEGAS Y VINEDOS LLEIROS, BODEGA EDUARDO GARRIDO GARCIA, BODEGA VINAGUARENA, BODEGAS FERNANDEZ DE PIEROLA, BODEGAS VALPARAISO RIBERA DEL DUERO, BODEGAS Y VINEDOS LA MEJORADA a GENIUM CELLER. 

Dále jsem se účastnil master classes, kde byla řízená degustace následujících vín:

  1. Marques de la Concordia Reserva de la Familia Brut Nature 2015
  2. Palacio de Bornos Verdejo 2018
  3. Paco & Lola 2018
  4. Bodrdon Vina Sile White Reserva 2010
  5. Encanto Seleccion 2016
  6. Prados Coleccion Garnacha
  7. Altos de Luzon 2015
  8. Costers 2014
  9. Comenge Familia Reserva 2014
  10. Pierola Reserva 2008

Závěrem je možno říci, že to byl krásný den se španělskými víny a s některými Bodegasjsem navázal dobrý vztah s perspektivou další spolupráce po delší degustaci a zhdnocení vhodnosti těchto vín v portfoliu.

 

TRILOGIE EN CÔTE DE NUITS

Na zámku CLOS de VOUGEOT se dne 11. března 2019 konala degustace vín ročníku 2017 apelací VOSNE ROMANÉE, CHAMBILLE MUSIGNY, CLOS DE VOUGEOT a MOREY SAINT DENIS. Degustace jsem se účastnil na pozvání burgundských vinařů a měl jsem možnost porovnat vína z 57 Domaine výše uvedených apelací. Na degustaci byla zastoupena i Domaine Michel Noëllat a Domaine Daniel RION et Fils, které patří mezi dlouholeté obchodní partnery. Rozhodně jejich vína jsou srovnatelná s těmi nejznámějšími Domaine, které kromě DRC se účastnili degutace.

Cílem mé degustace nebylo ochutnávání co největšího množství vzorků vína nebo návštěva těch nejzámějších Domaine, ale byl jsem tam cíleně za některými apelacemi, které bych chtěl mít ještě v portfoliu a za konkretními vinaři, které bych chtěl ještě doplnit do nabídky vín. To se mi podařilo a do budoucna dojde k rozšíření sortimentu.

Degustoval se ročník 2017 ale někteří vinaři měli v nabídce i jené ročníky. Tak byla možnost porovnat vína stejného vinaře ale jiného ročníku. Zde byl patrný rozdíl a vliv počasí u vína stejné apelace a jednoho vinaře. Co k ročníku 2017. Obecně se dá říci a bylo potvrzeno při konzultaci s vinaři, že ročník 2017 patří mezi velice povedené. Dává plné a ovocné víno, které je již nyní velice harmonické a vyvážené, s jemnou tříslovinou a dobře pitelné již nyní. Doba ležení těchto vín bude kratší se zřetelem na apelace z které pochází a také se způsobem zpracování hrozna samotným vinařem. 

Co jsem degustoval ? Provedu jen výčet vín a Domaine. Popisovat jednotlivá vína by bylo velice obsáhlé a tento popis slouží především pro mne a je mým subjektivním hodnocením.

Domaine PIERRE AMIOT - Morey St. Denis 1er Cru Aux Charmes 2017, Clos de la Roche Grand Cru 2017

Domaine BERTHAUT GERBET - Vosne Romanée 1er Cru Aux Suchots 2017, Clos de Vougeot Grand Cru 2017

CHÂTEAU DE LA TOUR - Clos de Vougeot  Classique 2017, Clos de Vougeot Vieilles Vignes Gran Cru 2017, Clos de Vougeot Vieilles Vignes 2013,

Domaine BRUNO CLAVELIER - Vosne Romané 1er Cru Aux Brûlees 2017, Vosne Romanée les Hautes Maizieres 2017, Vosne Romanée 1er Cru les Beaux Monts 2017,

Domaine CONFURON GINDRE FRANCOIS - Vosne Romanée 1er Cru les Brûlees 2017, Vosne Romanée 1er Cru les Chaumes 2017, Vosne Romanée 1er Cru les Beaumonts 2017, Echezeaux Grand Cru 2017,

Domaine HENRI DE VILLAMONT - Chambolle Musigny 1er Cru Chatelots 2015, Chambolle Musigny 1er Cru Reusselottes 2017, Grands Echezeaux Grand Cru 2016,

Domaine ANNE GROS - Vosne Rmanée 1er Cru les Barreaux 2017, Echezaaux Grand Cru 2017, Clos de Vougeot  Grad Cru 2017, Richebourg Grand Cru 2017,

Domaine GUYOT OLIVIER - Chambolle Musigny 1er Cru les Baudes 2017, Clos de Vougeot Grand Cru 2017, Clos Saint Denis Grand Cru 2017, Clos de la Roche Grand Cru 2017,

Dmaine LAMARCHE FRANCOIS - Vosne Romanée 1er Cru les Chaumes 2017, Clos de Vougeot Grand Cru 2017, Echezeaux Grand Cru 2017,

Domaine des LAMBRAYS - Clos des Lambrays Grand Cru 2017,

Domaine SYLVAIN LOICHET VINS - Clos de Vugeot Grand Cru 2016,

Domaine THIBAULT LIGIER BELAIR - Clos de Vougeot Grand Cru 2017, Richebourg Grand Cru 2017

Domaine GERARD MUGNERET - Vosne Romanée 1er Cru Aux Brûlees 2017, Vosne Romanée 1er Cru les Suchots 2017, Echezeaux Grand Cru 2017,

Domaine MICHEL NOËLLAT - Vosne Romanée 1er Cru les Suchhots 2017, Echezeaux Grand Cru 2017, Clos de Vougeot Grand Cru 2017,

Domaine JACQUES PRIEUR - Clos de Vougeot Grand Cru 2017, Echezeaux Grand Cru 2017, Musigny Grand Cru 2017,

Domaine DANIEL RION - Vosne Romanée 1er Cru les Beaux Monts 2017, Vosne Romanée 1er Cru les Chaumes 2017, Echezeaux Grand Cru 2017, Clos de Vougeot Grand Cru 2017,

Domaine SIRUGUE ROBERT - Vosne Romanée 1er Cru les Petits Monts 2017, Grands Echezeaux Grand Cru 2017

MAISON CAPITAIN GAGNEROT - Vosne Romanée 1er Cru Aux Raviolles 2017, Echezeaux Grand Cru 2017, 

Domaine AF GROS - Vosne Romanée Aux Reas 2017, Richebourg Grand Cru 2017,

 

 

 

 

SALON DES VIGNERONS NUITS SAINT GEORGES

Dne 10 března 2019 se konala v městě Nuits Saint Georges degustace vín z apelací, které je možno pod uvedené město podřadit. Svá vína zde představilo 35 Domaine. Byla to ucelená přehlídka vín z apelací Nuits Saint Georges, která, byť nemají apelace Grand Cru, mají velice významné postavení v celém regionu Côte de Nuits. V drtivé většině se jednalo o vína Pinot Noir. Samotná degustace probíhala ve velice přátelské a uvolněné atmosféře. Každý návštěvník si mohl sám rozhodnout, která vína bude degustaovat. Návštěva byla veliká, ale bylo i dost prostoru a času získávat informace z jednotlivých Domaine. Ze strany vystavovatelů byla velká ochota a celá akce byla doprovázena odbčerstvením včetně teplých pokrmů.

U kterých Domaine jsem degustoval:

Domaine FAIVELEY 

Domaine LEGROS FRANCOIS 

Domaine LIGIER BELAIR THIBOULT

Maison MOILLARD

Domaine JAFFLIN

Domaine GAVIGNET-BÉTHANIE et FILS

Domaine DANIEL RION

Domaine JEROME CHEZEAUX

Domaine DUFOULEUR GUY et YVAN

Celý průběh volné degustace byl doprovázen hudbou a mnoha stánky s občerstvením a vínem mimo degustační prostory, který byl volně přístupný. Krásná výzdoba celého města Nuits Saint Georges  příspěla ke krásné atmosféře.

Degustace čokolády byla v dalších prostorách. Zde bylo možno ochutnat  různé druhy čokolády a tuto si i zakoupit. I zde bylo několik doprovodných akcí a do této části byl možný vstup i s vínem. V průběhu prohlídky probíhala ukázka zpracování čokolády a soutěžních čokoládových dortů. No bylo se na co dívat. Před odchodem ještě palačinka s horkou čokoládou. No prostě to nemělo chybu. Už se těším na příští  ročník, pokud se mi podaří být v tomto termínu v Burgundsku.